BÍLÝ ŠVÝCARSKÝ OVČÁK - chovatelská stanice - BAJADERA

 

 

OD NOVÉHO ROKU 2013 SI LZE U NÁS ZAMLUVIT JEHŃÁTKA, KTERÁ BY MĚLA PŘIJÍT NA SVĚT BĚHEM MĚSÍCE DUBNA - KVĚTNA

 

 

 

 

 

 

JEHŇÁTKA Z LETOŠNÍHO JARA ( 2012 ) JSOU JIŽ VŠECHNA ZAMLUVENÁ. DĚKUJEME VŠEM ZA PROJEVENÝ ZÁJEM O NÁŠ CHOV A JE NÁM LÍTO, ŽE JSME NEMOHLI VŠEM KDO MĚLI JEŠTĚ O JEHŃÁTKA ZÁJEM VYHOVĚT.

 

 

 

 

 

 

 

 

ZAČÍNÁME BRÁT ZÁZNAMY NA JEHŇÁTKA KTERÁ PŘÍJDOU LETOS  ( 2012 ) NA SVĚT. PŘEDPOKLÁDÁME, ŽE BAHNĚNÍ OVEČEK BUDE PROBÍHAT V MĚSÍCÍCH DUBNU A KVĚTNU. LONI SE PODAŘILY BEZPROBLÉMOVÉ PORODY A ZDRAVÁ, PĚKNĚ BAREVNÁ JEHŇÁTKA. DOUFÁME, ŽE VŠE TAK PROBĚHNE I TENTO ROK.

 

PRO ROK 2011 JIŽ MÁME VŠECHNA JEHŃÁTKA ZAMLUVENA A BRZY SE ROZJEDOU DO NOVÝCH PŮSOBIŠŤ. DĚKUJEME VŠEM, KTEŘÍ PROJEVILI O NÁŠ CHOV ZÁJEM A OMLOUVÁME SE TĚM, KTERÝM  JSME NEMOHLI VYHOVĚT. TAK SNAD NA PŘÍŠTÍ ROK :-)

 

 

 

 

Děkujeme všem zájemcům o naše loňská jehňátka 2010 a zároveň je nám líto, že jsme nemohli vyhovět všem, kteří je chtěli do své péče.

 

Naše první dvě odchovaná jehňátka Matějíček s Jájinkou

 

V roce 2009 do našeho ministádečka přibylo 7 nových jehňátek. 4 ovečky v barvě bílé, 2 ovečky hnědé ( karamelové ) a jedna ovečka černá. Kompletní stádečko bylo 10 ks i s beranem. 

Naše stádečko

 Na jaře r 2010 se v našem stádečku narodilo 7ks jehňátek, u dvou těžkých porodů jsme o jehńátka přišli. Máme tedy čtyři beránky a tři jehničky. 

V létě odcestoval náš původní černý beran Mates na Slovensko

Po Matesovi nastoupil nový ochránce stáda bílý beránek Jonáš.

Po Matesovi zůstala doma  Emilka takže stádečko je teď 1 + 10

 

 

 

 

QUESSANTSKÉ OVEČKY

( Miniovečky )

Naše první tři ovečky Majda, Mates a Mája

                  Quessantské (Ouessantské ) ovečky jsou nejmenší plemeno ovcí na světě.

 

Jak jsme k nim přišli ?

 V prosinci r 2007 jsme se přestěhovali z města do obce Razová, která se nachází v malebném kraji přehrady Slezská Harta. Bylo to víceméně kvůli pejskům. Sami jsme vlastnili dva a další čtyři tu na nás čekali s tím, že se staneme jejich novými páníčky. Když jsme se zabydleli a hafíci si na nás zvykli, začínalo pomalu jaro a také práce kolem chalupy s velkým pozemkem. Zpočátku jsme vše celkem zvládali i když manžel jezdí každý den ráno do práce a vrací se večer. Já jsem doma a to co se nezvládá přes týden se dohání o víkendech. Když se oteplilo, dny se prodlužovaly, začalo svítit hřejivé sluníčko, ale také rychleji růst tráva. I přes všechny vymoženosti techniky jsme nestíhali. Tráva narůstala vyšší a vyšší. Začala jsem uvažovat o nějakém zdatném pomocníkovi, který by nám alespoň trochu s tou zelenou hrůzou pomohl. Přišlo na výběr vhodného adepta. I když mimo chalupu jsou zde ještě dvě hospodářská stavení, nepřipadalo v úvahu si pořídit krávy nebo kozy. Ne, že bych měla něco proti, ale kolem nich je hodně práce a té my máme i tak nad hlavu. Pak jsem si vzpoměla, že před pár lety, tuším v Receptáři vysílali pořad o ekologických sekačkách. Jednalo se vlastně o ovečky, velmi malého vzrůstu, absolutně nenáročného jak na ustájení tak i na péči kolem nich.Bohužel jsem si nepamatovala název plemene a tak nezbylo než sednout k počítači a pátrat a pátrat. Když jsem je konečně našla pod názvem Quessantské ovečky a něco si o nich přečetla, začala jsem vážně uvažovat o jejich pořízení. ( I když o chovu ovcí jsem neměla ani páru ). Bylo tu jaro, ideální čas pro rození jehňátek. Pátrání mě přivedlo k několika chovatelům těchto oveček. Věřte, že sehnat u nás quessantky není vůbec jednoduché, neboť není u nás moc chovatelů, kteří se tímto plemenem zabývají. Nechovají se ani pro maso, ani pro vlnu,  pouze na spásání pozemků, nebo jen tak pro radost Vám a dětem. ( Moje sousedka je však názoru, že sežrat se dá všechno ). Když je však vidíte jak jsou malé a přítulné, pak jim dáte jméno, chodí za vámi jako pejsci a měli by jste je sníst ? Fuj to nikdy !!!!!!! Náš plán byl pořídit si menší stádečko těchto trpaslíků, prostě tak akorát abychom se nemuseli o trávu starat. Byli jsme však nakonec rádi, že jsme sehnali beránka a k němu dvě nepříbuzné jehničky. Závěr je, že sekání trávy zůstane na čas stejně na nás a až se rozrostou, budou nám nejen skvělými společníky, ale i dobrými pomocníky.

Majda, Mates a Mája

 

O PLEMENI

Řadí se do řádu - sudokopytníků  (ARTYODACTYLA )

 

Majda, Mates a Mája u krmelce

Čeledi - turovití ( BOVIDAE )

Český název - Kvesantská ovce

Latinský název - Ovis Ammon f. Aries

Pochází - z ostrova Quessant ( Ouessant ) z nejzápadnějšího výběžku pobřeží Francie.


 

Je to -  velmi nenáročné domácí zvíře, lechce ochočitelné až přítulné, chované ve Francii. Pro chovatele nemá žádný hospodářský význam. Nechová se ani pro vlnu, ani pro maso i když v zemi původu k těmto účelům chovány byly. Hodí se pro chov i v horších klimatických podmínkách.

 

Výživa - Minimální. Celoročně se pasou ( pokud není hodně sněhu ). Jinak v zimě seno minerální ( solný ) liz bez obsahu mědi ! Hlavně dostatek pitné vody. Pokud chcete své ovečky rozmazlovat, můžete jim dopřát mačkaný oves, sušené pečivo, padaná jablka, máteli možnost mají rády řepu a nepohrdnou ani jiným ovocem a zeleninou. Je třeba vyzkoušet co jim chutná. Milují okousávání větví ovocných i jiných stromů, proto je nutné stromy ve výběhu vhodně zabezpečit. Naopak, co během roku a vpředjaří ořežete to jim dejte budou moc rády. Také existují speciální granule. Ovečkám však dopřávejte jen pokud nejsou březí. Pak by hrozilo, že budou mít problémy při bahnění, kvůli velkým jehňatům !

 

Co se týká velikosti - je to nejmenší ovečka na světě. Váha ovečky v dospělosti je kolem 15 kg a výška asi 48 cm. Beránek bývá malinko vyšší do 50 cm v kohoutku a 18 kg váhy. Po narození ovečky se váha pohybuje kolem 1,5 kg a u beránka okolo 1,8 - 2 kg.

 

Rozmnožování - nerozmnožuje se jako klasické masné plemeno. Říje probíhá asi od září do prosince. Březost těchto oveček je 150 dnů a vrhne pouze jedno mládě ( dvě jen ojediňele ). Porod většinou probíhá bez problémů ( jen zřídka je nutný veterinární zákrok ). Jehně kojí 6 měsíců a po celou dobu se o ně vzorně stará.

 

Ustájení - jsou nenáročné. Stačí jim pouze jednoduchý přístřešek, chránící ovečky před průvanem a dlohodobým deštěm. Vždy jim umožněte volný východ na pastvu. Dávají přednost pohybu a pastvě ve volném prostoru, kde převážně rodí i svá jehňata.

Péče o srst - stříhá se alespoň jednou ročně, záleží na vás, ale většinou je to před letními měsíci. Paznehty upravujeme dle potřeby.

 

Barevné varianty - černá, hnědá a bílá

Rozinka , Běluška a Babetka na pastvě

výjmečně - varienta barevná

 

Naše jehňátko Emilka s maminkou Emou

Převažuje černá

  

Naše původní stádečko

Ochránce stádečka Mates

 

Méně hnědá ( odstíny tmavě hnědá až karamelová )

 

Rozinka a Dorotka na pastvě

 

Ojediněle šimlová

Foto převzato

 Nejméně je zatím vidět ovečka bílá ( i když je žádaná )

Běluška a Fanynka

 

 

Dožívají se něco mezi 12 ti - 15 ti lety.

 

                         

 



2013

Diskusní téma: Quessantské ovečky

Datum: 13.06.2010

Vložil: Marie

Titulek: chov, pastva

Dobrý den, prosím o radu. Chovám kamerunské kozy, kozla, dvě kozy a jednoho hňupa. Nepasou skoro nic, jen úplně nejmladší travičku, tím udělají místo plevelům a následně se jich ani netknou a nejradši by sežraly jabloně a rybízy. Pastvina po nich vypadá nepěkně, zapleveleně, porůznu i kopřivy, hrůza. Uvažuju o jejich vyselektování a nahrazení quessantkama, ale nevím, jestli by problém s keři, stromy a plevely nepřetrval. Jak pasou quessantky? Dále by mě zajímalo, jestli model 1,2 by byl pro miniovečky vhodný, popř. v jakém seskupení se jim daří nejlépe. Děkuji za odpověď.

Datum: 13.06.2010

Vložil: Eva

Titulek: Re: chov, pastva

Dobrý den Marie.
Co se týče spásání quessantkama, jsem nad míru spokojena. Naše ovečky o stádečku 10ks a od dubna postupně se 7 jehňátky spásají plochu 2 500 m2 a pokud by nebyl, sem tam keříček s kopřivami, nebo hodně ostnatým bodlákem ( půpava ), tak můžeme hrát ve výběhu golf. Co se týče ostatních bodláků ty mají dokonce rády a s oblibou je požírají. Kopřivy, když už jsou vyšší vezmu srpem a po zavadnutí je ovečky také sežerou ( vadí jim pouze čerstvé, těm se prostě vyhnou ). Také nemají rády vysokou trávu, takže raději spásají nižší porosty, ale pokud jim vysokou trávu posečete a máte dostatek oveček na daný kus pozemku v pohodě si ho pak udržují samy. Letos jsme se výběhu sekačkou ani nedotkli. Na seno máme jiné pozemky.
Jinak ovečky, pokud by měly možnost si ďobnout nějakého toho keře, nebo stromku, to je pro ně zpestření jídelníčku a pokud by se k nějakému dostaly, to víte, že by si ďobly a rády. My máme ve výběhu stromy a ty máme proti okusu zabezpečeny. Jinak při prořízce stromů vždy na ovečky myslíme a co ořežeme to jim dáme. V zimě jim větve dopřáváme také a v hojnější míře. Nepohrdnou ani jehličnanem. Nejraději však mají vrbu - Jívu ( kočičku ). Tu přímo milují a dokáží větvě okousat do bíla.
Tyto ovečky by měly být alespoň dvě ( jako ostatně každé stádové zvíře ). Samotné by bylo velmi smutno ( nedoporučuje se ) a náhražka jiného zvířete jí prostě nestačí.
Já osobně bych neměnila, ovečky když si zvyknou jsou velmi přítulné a komumikativní, trochu jsou problémy s beránkem, hlavně v říji, ale vše záleží na Vás, jak si ho od mala držíte od těla. Beránci jsou totiž jako malí mazlivější a to Vás svádí k tomu, aby jste mu jeho pozornost opětovali mazlením, hlazením a podáváním pamlsků z ruky - to NEDĚLEJTE. Vyroste, příjde puberta, první říje a Vy budete nežádaná konkurence ve výběhu. Jelikož se Vás nebude bát ( nebude mít respekt ), bude si dovolovat a věřte, že i od takového malého berana je rána hodně bolestivá a pokud ho necháte se rozběhnout a napálit to do Vás v plné síle, může Vás i zmrzačit. Píši dle vlastních poznatků a chyb, které jsem sama v začátku udělala. Naštěstí to není až tak hrozné a našeho Matesa zvládnu sama i když to na mě čas od času zkusí. Když zlobí víc, tak ho prostě na chvíli přikurtuji a zase je nějaký čas klid.Tím Vás nechci odradit, když to vezmete od začátku pevně do svých rukou i z berana s takovýma ,, rohama " může být hodný beránek.
Mazlení si vynahrazuji s ovečkama.
Pokud se rozhodnete pro Quessantské ovečky, určitě mi dáte časem za pravdu. Přeji hodně štěstí, protože ještě pořád jsou těžko k sehnání.

Datum: 16.06.2010

Vložil: Marie

Titulek: Re: Re: chov, pastva

Zdravím Vás a moc děkuji za odpověď! Přeju hodně štěstí v chovu a hezké léto. Marie

Datum: 07.05.2010

Vložil: eva-sedlakova@centrum.cz

Titulek: Příspěvek Ouessantské / Qessantské/ ovečky

Dobrý den, dnes jsem náhodou díky sledování inzerátu na "Bazoš" narazila na Vaše www stránky. Jsou opravdu moc pěkné. Je vidět že máte ovečky, ale i ostaní zvířata moc ráda. Chovem těchto oveček se zabývám již 5 let a také jsem je těžko sháněla.Dnes této námahy nelituji. Moje stádo pěti černých oveček a jednoho, moc hodného , netrkajícího,beránka se letos rozrostlo o 5 malých jehniček a jednoho beránka. Všechny ovečky mají své jméno a je s nimi víc radosti než starostí. Jedna ovečka, dovezená z Holandska je rohatá a každý rok má dvě jehňata. Tato ovce, dříve vzorná matka, letos měla asi málo mléka, proto se odmítla o jedno jehně starat a já teď musím jehně krmit z láhve. Chodí za mnou jako pejsek po zahradě a je moc přítulné.
Tak ať se Vám všem i ovečkám daří!
Eva z Frenštátu p.R.

Datum: 17.05.2010

Vložil: Eva

Titulek: Re: Příspěvek Ouessantské / Qessantské/ ovečky

Děkuji paní Evo i já Vám přeji mnoho úspěchů v chovu těchto i jiných zvířátek. Letos jsme měli smutné rození jehňátek, těžké porody z devíti oveček nám samy odrodily pouze tři, čtyři jsem tahala sama a při dvou musel být veterinář, kdy byla jehňátka ve špatné poloze. Obě ( jehničky ) bohužel musel po výjmutí utratit, jelikož by stejně zásah nepřežily a maminy bojovaly o přežití. jsou ještě celé bolavé, ale snad z nejhoršího venku.
Ponaučení trpké a bolestivé, hlavně pro ovečky : opravdu ničím nepřilepšovat, snad jen nějaké to jablíčko, v žádném případě JÁDRO!!!! To nechat až po obahnění kvůli mlíčka.
Rodí se pak velká jehňata a oveny to chudiny samy nezvládnou.

Datum: 25.03.2010

Vložil: Jitka

Titulek: Quessantky

Zdravím všechny nadšence!
Já osobně mám beránka a ovečku, která nám snad v nejbližší době přivede na svět jehňátko, už se moc těšíme. Chtěla bych, ale pořídit třetí , nepříbuznou ovečku a proto bych se chtěla zeptat, jestli nemáte na prodej bílé jehňátko Quessantky. Jinak všem příznivcům na "boj s trávou" doporučuji Quessantky, je to fajn plemeno, maličké, roztomilé a opravdu společenské!. Moc děkuji za info 606835015

Datum: 27.03.2010

Vložil: Eva

Titulek: Re: Quessantky

Jituš, zatím se nám žádné jehňátko ještě nenarodilo, ale každým dnem očekáváme, že bahnění vypukne. Předpoklady, že bude alespoň jedno bílé jehňátko zde jsou, bohužel máme všechna jehňátka pro letošní rok zadaná i když nevíme co, kolik a zda jsou vůbec všechny ovečky březí.
Bahnění quessantek teprve vypukne naplno v měsících dubnu a květnu, tak pátrejte, inzerujte a snad jehňátko seženete. Je to sice činnost která zabere dost času, ale mě se vyplatila a Vám snad také.
Hodně štěstí .

Datum: 18.03.2010

Vložil: Monča

Titulek: ovečky

Dobrý den,
od loňského roku uvažuji o koupi těchto zlatíček a nejvíce se mi líbí Vaše stádečko.Pro ovečky mám již vše připraveno a tak zasílám dotaz, zda by byl možný odběr od Vás.Bydlíme na Vysočině na samotě u lesa s velkým dvorem a nemalými pozemky,tak si myslím, že by jim tu mohlo být dobře.
Děkuji a přeji pohodový zbytek dne

Datum: 27.03.2010

Vložil: Eva

Titulek: Re: ovečky

Zdravím Mončo, jak jsem již níže psala, ovečky máme pro letošek zadané, ale budeme stádečko o pár kusů rozšiřovat, neboť máme pod domem ještě jeden nevyužitý pozemek, tak snad příští rok.
Neházejte však flintu do žita a pátreje dál, určitě ještě ovečku seženete, teprve přichází doba bahnění.
My letos ( pokud se zadaří ) pojedeme pro ovečky i za hranice.
Hodně zdaru a štěstí.

Datum: 04.09.2011

Vložil: aaa

Titulek: Re: ovečky

kup si koně vole

Vyhledávání

Kontakt

Eva a Mirek Papulovi Razová 113
792 01 Bruntál
724 173 397

       NĚCO MÁLO O ELZE

  Elza se narodila 22.4.2006 v chovatelské stanici Nuslauda pana Pavla Nekvapila. Pochází z pracovní rodiny otce Akima Kinga z Ranče Montara a matky Filadelfie rain Miraja. Po rodičích zdědila temperamentní povahu. Má ráda volný pohyb, aportování a miluje vodu. Nepromarní žádnou příležitost ke koupání, ač by to byl pouze potůček. Nejraději však běhá kolem oveček, v tom je neúnavná. V pohybu je elegantní a umí se předvádět, což neplatí o výstavách. Tam se vyloženě nudí a dává to patřičně najevo svým znuděným výrazem. Miluje však svého páníčka natolik, že těch pár koleček nějak odběhá, aby byl spokojen a je ráda když se po příjezdu vrátí ke svým ovečkám. Tam je to zase ta Elza, plná energie a síly, kdy se jí rozehrají všechny svaly na těle a je radost se na ni dívat. Přezevšechno je výstavně úspěšná. Ve svých dvou a půl letech je BOB, Národní vítěz, Junior šampion, Klubový šampion a Šampion ČR. Doposud složila dvě zkoušky z výkonu a pokud to bude v našich silách budeme Elzu ve výcviku utužovat i nadále. Její DDK ( 1/1 ).

V roce 2010 získala Elza titul Grandšampion ČR

 

 

        TAKÉ NĚCO O BÁŘE

 

 Bára ( Ester ) je rodná sestra Elzy. Narodila se ve stejný den a pochází ze stejné rodiny. Barča je temperamentní a dobře se s ní pracuje. Stejně jako Elza miluje aportování vodu a hlavně ovečky v tom jsou obě stejné. Smůla je , že spolu nemohly vyrůstat. Převzali jsme ji do své péče když jí bylo rok a půl. Po krátkém soužití ve smeče jí Elza začala dávat najevo svou nadřazenost a Bára si to nenechala líbit. Svůj spor nedořešily, neboť jsem jim v tom zabránila. Dodnes spolu nejsou zadobře. Baruška se zúčastnila svodu mladých a jedné výstavy. Dále jsme již nepokračovali pro její špatný výsledek DDK ( 3/3 ). Bára je velmi učenlivá. Zúčastnila se závodů, kde jako začátečník mezi pokročilými získala svou první medaili umístěním na třetím místě.Je přátelská a poslušná, avšak k cizím nedůvěřivá.

Baruška již rozdává svou lásku v rodině s dětmi kde je spokojená a lásku jí opětují.

 

 

   DO TŘETICE O DALASOVI

Náš Dalíček ( Edison ) pochází z chovatelské stanice la Blankpapilio, Lenky Kovaříkové a Romana Pecára. Narodil se 15.3.2007. Otcem mu byl Elvis Taien a matkou Bjorka la Blankapilio. Daláska jsme také převzali do své péče, coby devítiměsíčního puberťáka, který si byl zvyklý dělat v jádru co chtěl. Jako štěně byl několikrát na cvičáku, ale přes zaneprázdněnost svých páníčků brzy vše zapoměl. Dnes už vše zvládá v pohodě, ale pořád je co pilovat. Je velmi přátelský až mazel. Ovečky oproti holkám ho moc neberou. Je vždy nad věcí, vždyť proč by se honil když za něho udělají práci jiní a rádi. Ovšem když bereme  do výběhu aport, nebo balonek tak je ochotně a co nejrychleji zažene sám, neboť nadevše miluje aportování. Vodu moc nemusí, vleze do ní jen tak, aby se moc nesmáčel. Tady opět platí vodní aport, to pak neví kdy přestat. Dalas byl zatím na svodu a jedné výstavě. Pro jeho neúplně vzpřímené ouško, ač to není vyřazující vada, jsme zatí nebonitovali. Klouby má ( 1/1 ). Nikam nespěcháme, budeme pilovat poslušnost a trpělivě čekat.

 


V listopadu 2015 nás Dalíček navždy opustil. Vzhledem k jeho věku byl jeho odchod nečekáný a bolestivý. Zůstane navždy v našich srdcích jako skvělý parťák a kamarád.