BÍLÝ ŠVÝCARSKÝ OVČÁK - chovatelská stanice - BAJADERA

Novinky

04.05.2009 10:01

Barča navždy

Tak Barunka po měsíci bezproblémového soužití s novou rodinou už zůstane s novými páníčky, jejich rodinou a prožije s nimi svůj zbytek života s láskou a v pohodě. Pro nás zůstane navždy v našich srdcích jako oddaná fenka s velkým srdcem. S její rodinou budeme nadále v kontaktu.  
01.04.2009 13:21

BARUŠKA

Tak Baruška je na měsíční zkoušku v novém domově. Přihlásili se dva hodní páníčkové, kteří jsou ochotni Barču adoptovat a dát jí svou lásku, pokud si na nové páníčky a jejich ratolesti zvykne. Při seznamování byla kupodivu celkem komunikativní i když ona je vůči novým tvářím velice opatrná a ne...
08.03.2009 19:26

Barunka

Přes veškerou celoroční snahu a pokusy dát naše psí holky Elzu a Barunku ( sestry ) dohromady se nám to nepodařilo. Vyzkoušeli jsme snad vše, co nám radili v Klubu bílého ovčáka, přátelé i známí. Kdykoli měly jen malou možnost, pustily se do sebe. // Po měsíčním soužití naší smečky dohromady začala...
03.03.2009 08:49

Pacient

Tak Elza už se nám zotavuje ze zákroku a už aby mohla zase běhat. Je z toho celá nevrlá, neboť nemůže běhat za svými ovečkami.Chodit na vodítku jí vůbec nebaví a ke všemu ten hrozný trychtýř na hlavě. Musí vydržet ještě pár dní, rána se pěkně hojí, tak snad bude vše zase vpořádku. 4. dubna ji čeká...
23.02.2009 14:42

OPERACE KÝLY

Zítra tj. 24. 2. 2009 v 8hod. ráno čeká naši Elzu již delší dobu odkládaná operace kýly. Byla u ní zjištěná již při odběru štěněte od chovatele, ale byli jsme ujištěni, že operační zásah není v jejím případě nutný. Měla na bříšku pouze bulku asi velikosti větší fazole. po návštěvě veterináře jsme...
10.01.2009 20:12

Hanácká národní výstava

Zítra tj. 11. 1. 2009 se měla naše Elza zůčastnit výstavy v Olomouci a zabojovat o jediný CAC, který jí umožní získat titul Šampion ČR. Bohužel se nám nečekaně rozhárala a tak bude muset o šampiona zabojovat na jiné z výstav. Další možná akce bude zřejmě na výstavě v Ostravě, nebo až na...
23.10.2008 12:12

Informace pro návštěvníky

Na této stránce se momentálně pracuje.
23.10.2008 12:11

ŠTĚŇÁTKA

ŠTĚŇÁTKA MÁME NAPLÁNOVÁNY NA ROK 2010

PASENÍ OVCÍ

Pasení ovcí je týmová práce a sestavuje se z několika etap.

 

1 Etapa - výběr štěněte

Barunka a Elza

 

 

Pokud možno, vybírejte štěně z vrhu po rodičích a od chovatele, kterého dobře znáte, nebo z řádně zaregistrované chovatelské stanice.To je základ. Pak už nechejte štěně, ať si vybere vás. Vezměte si štěně, kterému jste sympatický , které k vám tíhne ( sympatie se prý nemění ).Štěně to pozná lépe než vy, jestli se k němu hodíte. Je to o pachu, pohybu atd. Nesledujte dominanci, čemuž někteří přikládají velký význam. Říká se, že dobrý cvičitel dokáže usměrnit a naučit dobře pást i trochu bázlivého psa. Je to však jen o chuti k práci. Pokud je pes líný, je většinou těžké ho nabudit a většinou s ním nikdo nic neudělá. Naopak se zdravě živým štěnětem je radost pracovat.

 

2 Etapa - přivolání a seznamování s ovcemi

Ve věku 12 až 15 týdnů začněte brát štěně k ovečkám, tak jednou až dvakrát v týdnu. Ani v pokročilejším věku není nutno ho brát k ovcím častěji. Stačí tak třikrát až čtyřikrát týdně. Odepněte mu vodítko a nechte ho běhat kolem ovcí a hrát si. Pak ho zkoušejte ve vhodnou dobu přivolat. Většinou to však nejde, tak ho musíte nějakým způsobem odchytit. Je nutné si uvědomit, že pohybující se ovce v něm vyvolají lovecký instinkt. Proto je lepší a účinnější provést přivolávku až se pes sám zastaví, nebo když stojí ovce. Čím je štěně starší, tím častěji ho volejte od hry, nebo od práce. Když nejsou ovce na psy zvyklé dejte je do ohrádky. Štěně zavolejte ve vhodný okamžik, když na něho vidíte, nebo když se zastaví. Volejte na něho vysokým hlasem, sedněte si na bobek a rozpřáhněte ruce. Pokud dostatečně neupoutáte jeho pozornos, začněte couvat, nebo odcházet. Mějte u sebe pamlsek a vždy když se mu přivolávka podaří ho hodně pochvalte a opět pusťte k ovečkám, nebo k ohradě. Nedovolte psovi, aby si myslel, že když k vám přiběhne tak práce končí. Je velmi důležité, aby pro psa bylo přivolání vždy příjemné a pozitivní.

Dalas při seznamování s ovečkama

 

3 Etapa - zastavení a uvedení do pohybu

Zastavení začínejte štěně učit až je mu víc jak půl roku. Pro ovčáckého psa neznamená povel k zastavení ( light down - LD ), že si lehne. Je totiž skoro jedno v jaké pozici se zastaví a jak dlouho v ní vydrží. Někteří psi mají způsob zastavení v krvi, jiní se to musí dlouho učit. Někteří psi zaléhají tak, že téměř splynou se zemí, jiní zůstanou vzpřímeně stát. Není nutné psa nutit dělat to jinak než sám uzná za vhodné. Učte štěně povel LD pomocí dlouhého vodítka. Nejprve cvičte psa v ohradě o obvodu 50 až 100 metrů. Jakmile uvidíte, že je vhodná příležitost, aby se štěně zastavilo, cukněte vodítkem a zároveň dejte povel k zastavení. Jiným povelem případně trhnutím za vodítko vyzvěte štěně k pohybu ( zatím pro tento povel stačí nějaká neurčitá samohláska, nebo souhláska, protože později se začne rozlišovat zda má vyběhnout vpravo, vlevo, nebo od nich ). Stejně jako povel k přivolání, tak povely k zastavení, nebo uvedení do pohybu by měly být laskavé.

 

Dalas zastavuje a opět uvádí do pohybu ovečky

 

 4 etapa - odhánění a cit pro vzdálenost

Odhánění a cit pro vzdálenost je vlastně to první co se cvičí u ovcí na volném prostranství. To už se věk psa pohybuje k jeho prvním narozeninám. Ale pozor, na volném prostanství začíná štěně cvičit až když dobře zvládne povel LD v ohradě! Jak se to dělá. Ovce se vypustí volně na louku. Příjdete se psem, kterého vedete na vodítku u nohy a na ,,hranici tlaku" psa zastavte. Nechte ho malou chvíli stát a pak s ním popojděte vpřed. Velmi důležité je, aby se, když se ovce rozejdou, pes zastavil. Až se zase ovce zastaví, může pes jít. Jde o tzv.,, rozpojení a spojení vláčku." Tím učíte psa rozpoznat ten okamžik, kdy se má zastavit. Hranice tlaku se pozná podle toho, že ve stádě některá z ovcí hýbne hlavou, nebo jinou částí těla. Když ovce začnou odcházet, nebo utíkat, byla hranice tlaku překročena a je třeba se k ovcím přibližovat pomaleji. Ovce jsou od přírody tvorové nedůvěřiví a šelem jako je pes se bojí. Mají zorné pole tak velké, že raději budou utíkat než se bránit.. Když se ale šelma přiblíží moc blízko, otočí se k ní a začnou se hlídat, aby je neulovila, nebo se dokonce začnou bránit. Pokud se jen jedna ovce začne bránit, je třeba psa odvolat, couvnout , nebo odejít. Na to, aby se pes se vzpurnou ovcí začal prát je v systému postupného výcviku ještě dost času.

Dalas se drží v dostatečné vzdálenosti, přitom se snaží zahnat berana zpět k ovcím

 

PRAXE   NIC NEŽ PRAXE

Něco jiného je výcvik a něco jiného práce. Dostat psa do pracovní upotřebitelnosti není lehké. Pilování stylu trvá mnoho měsíců. Cvičí se většinou u několika ovcí, ale pracuje se s velkým stádem. Pes musí poznat, že u třistahlavého stáda je mu houby platné být na 12 ( držet balanc ), protože s nimi ani nehne. Navíc je nebezpečné takto pouštět psa, když ovce mají jehňata. U většího stáda musí umět pes ,, zametat " ( běhat ze strany na stranu ), některou ovci vystrašit ( naznačit kousnutí ), případně některou ovci i štípnout, aby se stádo pohnulo. Při soutěži v pasení by to mohl být ale důvod k diskvalifikaci. Když má pes pást víc ovcí musí se naučit poslouchat i na větší vzdálenost. Při praxi se učí pes používat mozek. Takže psy nejprve cvičte na malé skupině cca 10 ovcí. Potom pracujte ( jeli to možné ) s 50 a více ovcemi. Když už si budete jisti, že tento pes takové větší stádo zvládne bez problémů, můžete s ním začít závodit. Soutěže a zkoušky pak probíhají opět u malého stáda, většinou o pěti ovcích.

Barunka a Dalas při zaslouženém odpočinku

 

Převzato ze školení o pasení.

Foto : Eva Papulová

 

Vyhledávání

Kontakt

Eva a Mirek Papulovi Razová 113
792 01 Bruntál
724 173 397

       NĚCO MÁLO O ELZE

  Elza se narodila 22.4.2006 v chovatelské stanici Nuslauda pana Pavla Nekvapila. Pochází z pracovní rodiny otce Akima Kinga z Ranče Montara a matky Filadelfie rain Miraja. Po rodičích zdědila temperamentní povahu. Má ráda volný pohyb, aportování a miluje vodu. Nepromarní žádnou příležitost ke koupání, ač by to byl pouze potůček. Nejraději však běhá kolem oveček, v tom je neúnavná. V pohybu je elegantní a umí se předvádět, což neplatí o výstavách. Tam se vyloženě nudí a dává to patřičně najevo svým znuděným výrazem. Miluje však svého páníčka natolik, že těch pár koleček nějak odběhá, aby byl spokojen a je ráda když se po příjezdu vrátí ke svým ovečkám. Tam je to zase ta Elza, plná energie a síly, kdy se jí rozehrají všechny svaly na těle a je radost se na ni dívat. Přezevšechno je výstavně úspěšná. Ve svých dvou a půl letech je BOB, Národní vítěz, Junior šampion, Klubový šampion a Šampion ČR. Doposud složila dvě zkoušky z výkonu a pokud to bude v našich silách budeme Elzu ve výcviku utužovat i nadále. Její DDK ( 1/1 ).

V roce 2010 získala Elza titul Grandšampion ČR

 

 

        TAKÉ NĚCO O BÁŘE

 

 Bára ( Ester ) je rodná sestra Elzy. Narodila se ve stejný den a pochází ze stejné rodiny. Barča je temperamentní a dobře se s ní pracuje. Stejně jako Elza miluje aportování vodu a hlavně ovečky v tom jsou obě stejné. Smůla je , že spolu nemohly vyrůstat. Převzali jsme ji do své péče když jí bylo rok a půl. Po krátkém soužití ve smeče jí Elza začala dávat najevo svou nadřazenost a Bára si to nenechala líbit. Svůj spor nedořešily, neboť jsem jim v tom zabránila. Dodnes spolu nejsou zadobře. Baruška se zúčastnila svodu mladých a jedné výstavy. Dále jsme již nepokračovali pro její špatný výsledek DDK ( 3/3 ). Bára je velmi učenlivá. Zúčastnila se závodů, kde jako začátečník mezi pokročilými získala svou první medaili umístěním na třetím místě.Je přátelská a poslušná, avšak k cizím nedůvěřivá.

Baruška již rozdává svou lásku v rodině s dětmi kde je spokojená a lásku jí opětují.

 

 

   DO TŘETICE O DALASOVI

Náš Dalíček ( Edison ) pochází z chovatelské stanice la Blankpapilio, Lenky Kovaříkové a Romana Pecára. Narodil se 15.3.2007. Otcem mu byl Elvis Taien a matkou Bjorka la Blankapilio. Daláska jsme také převzali do své péče, coby devítiměsíčního puberťáka, který si byl zvyklý dělat v jádru co chtěl. Jako štěně byl několikrát na cvičáku, ale přes zaneprázdněnost svých páníčků brzy vše zapoměl. Dnes už vše zvládá v pohodě, ale pořád je co pilovat. Je velmi přátelský až mazel. Ovečky oproti holkám ho moc neberou. Je vždy nad věcí, vždyť proč by se honil když za něho udělají práci jiní a rádi. Ovšem když bereme  do výběhu aport, nebo balonek tak je ochotně a co nejrychleji zažene sám, neboť nadevše miluje aportování. Vodu moc nemusí, vleze do ní jen tak, aby se moc nesmáčel. Tady opět platí vodní aport, to pak neví kdy přestat. Dalas byl zatím na svodu a jedné výstavě. Pro jeho neúplně vzpřímené ouško, ač to není vyřazující vada, jsme zatí nebonitovali. Klouby má ( 1/1 ). Nikam nespěcháme, budeme pilovat poslušnost a trpělivě čekat.

 


V listopadu 2015 nás Dalíček navždy opustil. Vzhledem k jeho věku byl jeho odchod nečekáný a bolestivý. Zůstane navždy v našich srdcích jako skvělý parťák a kamarád.